Для любителів старовини…Присвячується!

Пропоную до уваги туристоманів ще один маршрут Кам’янко-Бузьжчиною. Починається він з Кам’янки-Бузької (про саму Кам’янку напишу якось окремо, у цьому маршруті будуть згадані інші забутки). Дуже зручно добиратись до ст. Батятичі електричкою, далі на Ягідню — населений пункт за 3 км від райцентру. У Ягідні при дорозі знаходиться каплиця…

У багатотомнику Koscioly s klasztory… є згадка про філіальну каплицю в цьому селі (1910р.), ймовірно це вона, але каплиця настільки відремонтована, що важко сказати чи це стара чи нова капличка, я більше схиляюсь до 1 варіанту.

Наступним пунктом моєї подорожі стало село Обидів, схематизми згадують у цьому селі також каплицю, до того ж дере’яну 1882 року, але її у цьому селі я не знайшов, та й місцева жителька говорила що у них римо-католицьких капличок не має.

Але все цікавіше було попереду…

А саме у селі Зубів Міст, точніше у його частині, яка на польських довоєнних топокартах позначається як Ружанка (Rozanka). Але у самому Зубому Мості є церква, яка своїм силуетом повторює контури перебудованого костьолу.

Шукав я костел в селі та не знайшов, а виявляється він знаходиться при дорозі вже у хутірку Рожанка (далі за Зубим Мостом), яке на сучасних топокартах 1:200000 навіть не позначається.

Костел розташований при дорозі, перебуває ще у досить доброму стані (порівняно з деякими закинутими костелами які мені доводилось бачити), символічно біля нього розташовано декілька старих надгробків та насип.

Хутір Ружанка

Про костел є згадки в схематизмах, зокрема відома дата побудови це 1905 р., посвячений костел був 18 жовтня 1908 року — ця дата є вирізьблена і на фронтоні костьолу. Мені костел сподобався, все-таки він вирізняється з-поміж інших, особливістю його є прибудована каплиця з лівого боку і надпис на фронтоні: « O NAISLODSZE SERCE JEZUSA ZMILUISIE NAD  NAMI ROKU 1908″. Над цим надписом є ще один, але він надто затертий.

В інтер’єрі костьолу збереглися хори.

На цьому маршрут закінчився, але в Кам’янці мені вдалось віднайти ще одну «забутку», яка на сьогодні виглядає так:

…а колись виглядала так:

Костел Св. Духа, традиційно пов’язаний з першим парафіяльним храмом у Кам’янці-Бузькій, відбудовувався, принаймні двічі, а 1910 року його розібрали. У 190-1909 рр., спорудили нову святиню Св. Духа (реставрація — 1938 р.), яку за радянської влади пербудували на ковбасний цех. Сьогодні споруда костьолу стоїть пусткою, до того ж обгороджене високим парканом, швидше всього використовується під технічні потреби. Але мені вдалося зробити одне фото, доклавши трішки зусиль, щоб сфоткати його ось так:

Костел знайти не важко, але от розпізнати його після того як «безможники» перебудували його на ковбасний цех з-поміж інших споруд міста не легко. Він розташований при дорозі, трохи вище від розташування дерев’яної церкви (про яку окрема історія).

27.12.09

Для любителів старовини…Присвячується!: 1 комментарий

  1. Вражаючі фото, особливо останні! Споруди невеличкі, але видно, що красиві. Були. Шкода, що час їх не пожалів…

Обсуждение закрыто.