Крехів. Василіанський монастир

Крехів знаходиться за 5 км від Глинська (моя стаття про Глинськ на сайті  «Галицький туризм» — http://galtur.com.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=1). Це велике село, яке бере свій початок від часів Київської Русі, хоча перша письмова згадка про нього належить до 1456 року.

При в’їзді до населеного пункту знаходиться невелика каплиця, збудована на початку 20 століття. У самому центрі села розташована дерев’яна церква Святої Параскеви П’ятниці, збудована у 1724 році. У храмі зберігається іконостас роботи І. Рутковича.

Найбільшою гордістю Крехова є величний комплекс греко-католицького василіанського монастиря Святого Миколая, що був заснований близько 1618 року.

За півтора кілометра від сучасного монастирського комплексу (туристичну стежку позначено вказівниками) знаходиться древній печерний монастир. Саме тут, згідно з легендою, у 1612 році чернець Києво-Печерського монастиря Іоїл та його сподвижник Сильвестр заснували перший печерний храм. Місцеві мешканці називають це місце скелею Тимоша. До сьогодні мандрівники можуть оглянути печери старовинного монастиря.

Неподалік від печерного монастиря, знаходиться цілюще джерело, над витоком якого побудовано каплицю Пресвятої Богородиці.

За легендою, саме тут було об’явлення Богородиці.

Вертаючись до комплексу монастиря, варто зазначити, що у 1661-1687 роках було побудовано величні кам’яні мури та башти, відновлені зараз.

У 1721-1737 роках було зведено сучасну кам’яну церкву Святого Миколая та келії. Зараз у монастирській церкві зберігається дві чудотворні ікони — Матері Божої Верхратської та Святого Миколая-Чудотворця.

У середині 18 століття було споруджено величну центральну браму монастиря та дзвіницю. Монастир перетворився на важливий релігійний центр, чому сприяла розміщена у його стінах друкарня.

На горі Побійній, що височить над монастирем, можна оглянути старовинне кладовище монахів-василіан, засноване у 18 столітті.

На горі також розміщується монументальний комплекс «Хресної дороги», присвячений страстям Христовим під час сходження на гору Голгофу.

Одна зі стацій

У 1946 році монастир було ліквідовано. До часу відновлення державної незалежності Україниу приміщеннях монастиря розташовувався інтернат для психічно хворих дітей. З 1991 року монастир було відновлено. Зараз тут знаходиться Вища духовна василіанська семінарія.

Монастир у Крехові є найвідомішим паломницьким місцем на території Львівщини. Великий відпуст у монастирі проводиться 22 травня — на свято літнього Миколая та 19 серпня, у день Преображення Господнього.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*