Чернелиця

Чернели́ця — містечко на Покутті, селище міського типу Городенківського району Івано-Франківської області), за 4 км від Дністра, за 50 км від Коломиї. Розташоване над Дністровським каньйоном. Одна з найцікавіших місцинок Городенківщини. До Чернелиці можна добратись автотранспортом від Городенки (через Семаківці та Дубки).

Чи не єдиний випадок в наших подорожах коли до населеного пункту ми добрались досить комфортно маршруткою (від Городенки) під самий костел. Зразу ж скажу, що всі архітектурні споруди (костел, замок і церква) знаходяться в центрі села поряд.

 

Домініканський костел

Віднесений до реєстру пам’яток національного значення (1661 р.). Дивує не те у якому він стані (без даху, закинутий), а його зовнішнє оздоблення.

Збудований костел в стилі ренесансу. Головний фасад костелу, закінчує трикутний фронтон, оздоблений нішами, фланковано акротеріями і обелісками, а вхід виділений кам’яним ренесансним різним порталом з гербом.

Як вказано в ‘’Пам’ятках України’’ костел був покритий гонтом (але час не залишив від нього і сліду). Костел з’єднаний підземним ходом із замком (чи це дійсно так не перевіряли). На жаль головний вхід костелу був зачинений на колодку, тому всередину не потрапили. В зовнішньому вигляді помітно що костел збудований з кам’яного вапняка. Від костелу видніється замок, до якого метрів 100.

 

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

 

Не поспішайте оглядати замок, до якого вже рукою подати, варто ще звернути на ліво і огляну пам’ятку місцевого значення церкву Різдва Богородиці 1817 року, яка заслуговує на те щоб її оглянути. Зовнішньо церква пофарбована в синій колір, з незвичною системою побудови стін (див. фото). Зовнішній фасад прикрашений з правого боку (образ «Милосердя Божого»), а з лівого Діви Марії. Під головний вхід прибудоване накриття.

 

 

Руїни замку Чарторийського, 17 ст.

Будівництво замку в Чернелиці розпочалося у 17 столітті, з ним і пов’язана історія села. Замок квадратний в плані з чотирма бастіонами і в’їзною квадратною в плані двохярусною вежою (розміщеною всередині західної стіни), оточений двохметровими мурами та земляними насипами. До західної куртини був прибудований палац.

 

З історії замку відомо, що ще недобудований замок зруйнували козацькі загони під час визвольної війни 1648-1654 рр. Спорудження цієї бастіонної фортеці 1659 р. закінчив Міхал Єжи Чарторийський (1621-1692 рр.), воєвода Брацлавський. 1672 та 1676 рр. замок, як найбільший східний правобережний форпост Речі Посполитої на Дністрі, був пошкоджений у війні з турками. По відбудові комплекс відігравав важливу роль під час польсько-турецької війни 1685-1691 рр. Після Чарторийських замком володіли Галерські, Потоцькі, Станецькі, Ценські. Останнім власником замку був М.Ценський. По його смерті син магната виїхав із містечка, і замок почав занепадати, перетворюючись на руїну.

Наприкінці 20 ст. в замку розміщувалася місцева лікарня, сьогодні він пустує.

 

На сьогодні збереглися високі вистою до 6-ти метрів мури, в’їздна вежа (архітектурні прийоми і декор вежі характерний для стиля ренесанс), арковий під’їзд якої з білокам’яним порталом, багато декорований різьбою та гербом «Погоня», по боках вікон — великі волюти. З внутрішньої сторони двору брама декорована менше, але також є герб. Декор замку виконано у формах раннього бароко.

Найприкріше те що, посеред замку замість парку виросли яблуні, а людські городи розташувались попід самими стінами, хтось додумався навіть антену поставити на вежі палацу.

За переказами під замком є таємні ходи, що ведуть до замку у Раковці. Але насправді підземні ходи правда були, але один – до Дністра, а другий – до костелу в центрі села.

Використані джерела:

1. 500 чарівних куточків України, які варто відвідати / Укл. Лагунова Т.І., Кашуба Ю.Ю. – Харків, 2007.

2. Пам’ятки архітектури національного надбання України

3. Путівник «Замки Західної України»

Подорож липень 2009

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*