Городенка

 

Городенка – місто у Івано-Франківській області, райцентр. Населення містечка становить 13 тис. мшк. В Городенці туристу є ще оглянути, в цьому переконався на власному досвіді – ще б пак величний костел роботи самого Б.Меретина, але крім цього Городенка заінтригує вас своїм архітектурним надбанням минулого…

Історія

Назва міста походить від слова «город» — укріплення з частоколів та зрубів. Перша літописна згадка про Городенку датується 1195 p. і називається поселенням хліборобів і ремісників у складі Галицько-Волинської держави. У 1668 році Городенка отримує Магдебурзьке право. Місто входило тоді до складу Руського воєводства з центром у Львові, але саме не творило якоїсь адміністративної частини, а належало до Коломийського староства. З 17 століття в місті почали селитися вірмени, які до першої половини наступного століття утримували в своїх руках майже всю торгівлю. Про впливовість вірменської общини і про те, що на кінець 12 століття Городенка вже була досить значним торговельним центром, свідчить побудова в 1706 році великого вірменського костелу, який сьогодні на жаль пустує (вірмени в Галичині прийняли унію в 1668 році). Великий слід в історії і культурі Городенки і краю залишила і єврейська громада. Почали селитися євреї в Городенці у 16 столітті, але найбільший їх наплив спостерігався після надання місту Магдебурзького права. В 1743 році Потоцьким надано цій общині привілеї в торгівлі й ремеслі, виділено місце під будівництво синагоги і на цвинтар. З середини 18 століття євреї витіснили з торгівлі вірмен і посіли в цій сфері панівне становище. На 1775 рік у Городенці проживало вже 863 єврейські родини.

Велику роль у розвитку міста відіграв магнат Микола Потоцький, який володів величезними маєтками на Покутті та Поділлі і хотів перетворити його в центр староства, а тому сприяв будівництву, розвитку ремесла й торгівлі. На його кошти розширено греко-католицький монастир, архітектором Меретином споруджено костел Непорочного Зачаття та церкву Успення Пресвятої Діви Марії.

У 1772 році після першого поділу Речі Посполитої Городенщина в складі Галичини відійшла до Австрії. Під час правових, освітніх і релігійних реформ австрійського імператора Йосифа II, які він здійснював в дусі європейського просвітительства, у 80-х роках 18 століття було ліквідовано обидва монастирі в Городенці. В 1788 році відкрито першу світську школу з німецькою мовою навчання. В 1995 році відзначалося 800-річчя першої письмової згадки про місто.

Отже, зрозуміло що на становлення Городенки великий вплив мала вірменська громада, про наявність якої в місті свідчить закинутий костел 1706 року та відповідно єврейська – перебудована синагога.

 

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

 

Знаходиться по головній вулиці Городенки – Шевченка. Церква є пам’яткою архітектури місцевого значення, збудована у 1763 році за проектом арх. Б.Меретина (що не кажіть але Меретин добряче попрацював на Городенківщині – костели і церкви в Коломиї, Гвіздці, Городенці ). Зовнішній фасад церкви оздоблений у стилі цього архітектора. Іконостас церкви — унікальний. Він є спрощеним аналогом іконостасу собору Св. Юра у Львові, що дозволяє вважати його автором Й.-Ґ. Пінзеля. Саме цікаве, те що в інтер’єрі збереглися фігурки роботи Пінзеля, ними прикрашений іконостас церкви, який швидше всього був перебудований з костелу (виглядає дуже гарно – див. на фото). Порадувало те що церкву реставрують, в поєднанні з гарно прибраним церковним подвірям, можна сказати з упевненістю що церква буде милувати око туриста.

 

Костел Непорочного Зачаття Діви Марії з келіями, 1743-1760 рр.

 

Сама дивовижна і гарніша архітектурна споруда Городенки, від якої затамовуєш подих , тринефна цегляна базиліка – прикрасила б не одне європейське місто. Храм споруджено 1743-1755 рр. для отців-місіонері у стилі пізнього бароко коштом М.Потоцького (архітектор Б. Меретин, скульптор Й. Пінзель). З історії храму відомо що, освятили костел 1760 р., через кілька років святиня стала парафіяльним. 1837 року храм відновлено після пожежі 1835 р. 2002 р. — римо-католики послуговуються бічною каплицею костелу, який віддали греко-католикам. Середня частина значно вища за бокові. Головний фасад фланковано двома баштами, що трохи зміщені відносно центральної осі будівлі. В оздобленні використаний корінфський ордер. Більшість архітектурних деталей костела повторюються у львівській церкві Юра, побудованою тим же ж архітектором. Реставраційні роботи ведуться з 1975 року, те що довелось побачити, відновлення нижньої частини зовнішнього фасаду, що пофарбований в світло-рожевий колір. Перед костелом на високій колоні розміщена фігурка Мадонни авторства Пінзеля. Ансамбль костелу доповнюють комплекс монастирських келій, що примикають до нього зі сходу. На жаль зараз вони стоять пусткою. Але в їх побудові відчутна рука майстра – різаліти оздобленні пілястрами (див. словник) і завершені про філіруваним карнизом. Споруда цегляна, у плані нагадує літеру П, сполучена переходом з костелом. Монастирські келії двоповерхові з північної сторони і одноповерхові з південної. Ансамбль являється пам’ятником в стилі бароко – одним із кращих творів архітектора Б.Меретина, що варто відзначити рідкісним для його творчості на відміну від тієї ж Годовиці ,Наварії, Лопатина в Львівській області.

 

Вірменський костел

 

Знаходиться по вулиці Крушельницького. Про нього ми знали, але знайшли випадково, коли шукали місце для відпочинку. Знаходиться він біля місцевого парку (якщо повернути за костелом Непорочного Зачаття праворуч, дорога тягнеться вгору). Споруджений костел 1706 року, стан його можна оцінити як закинутий. Одразу помітні відмінності у структурі побудови костелу – товсті стіни, високо розташовані вікна, строгі форми. Вцілому костел сподобався, адже не часто зустрінеш вірменський костел (який ще й до того закинутий).

 

Перебудована синагога

Поява синагоги в Городенці (яка не значиться в жодних реєстрах!) пов’язана з єврейською громадою міста, яка вперше появилася в місті близько середини 17 ст. В 1743 році власник Городенки дозволив євреям проживати в місті і займатися ремеслами. Як зазначено на табличці синагоги – велика синагога єврейської общини Городенки існувала з 1742 по 1941 рік. Після цього часу споруда використовується не за призначенням, до того ж зазнала перебудови. Також відомо що з початком війни, гітлерівцями було замучено бл. 2500 євреїв Городенки. Знаходиться синагога на місцевому ринку (потрібно запитати місцевих жителів).

 

З пам’яток архітектури в Городенці варто ще оглянути церкву св.Миколая 1879 року (вул.Ринкова,32)

Городенка не розчарує допитливого туриста, сюди варто обов’язково завітати, особливо це стосується прихильників творчості Меретина та Пінзеля.

Використані джерела:

1. УСЕ Універсальний словник енциклопедія /Гол. Ред. Ради чл.-кор. НАНУ М.Попович – 3-тє вид.,перероб.,доп. – Київ: Все увито, Новий Друк 2003

2. Памятники архітектури і містобудування УРСР

3. http://uk.wikipedia.org

4. www.rkc.kh.ua

5. http://www.karpaty.info/ua

6. http://wikimapia.org

Подорож липень 2009

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*