Розлуч

 

Костьол філіальний Святого Франциска Боргяша в Розлучі

Римсько-католицька парафія в Розлучі заснована в 1511 р., в 1743 р. була передана під душпастирську опіку єзуїтським місіонерам в Турці, а згодом приєднана до тамтешньої парафії. Від 1902 р. в ній існувала каплиця публічна, якій в 1937 р. надано статус філіального костелу, який підлягав турківській парафії. Костел служив німцям – католикам латинського обряду – які проживали в тих землях біля 1780 р., а в 1903 р. їх налічувалось близько 230 осіб.

Розлуцька каплиця була збудована в 1901-1902 рр., освячена в 1902 р. Костел збудовано за ініціативи приходського священика з Турки, а фундація походить з пожертв вірних і від товариства «Boni Pastoris».

В 1933 р. до каплиці прибудована захристія. Після Другої Світової війни святиню використовували як колгоспний склад. Від 1994 р. триває старання про відновлення споруди (римо-католицького костьолу) як філії відродженої парафії в Турці.

Костьол розташований в центрі села на південному березі потічка; пресбітеріум орієнтований на захід. Костел деревяний, зрубової конструкції, на камяному фундаменті. Однонавний, з високим пресбітеріумом. З півдня до пресбітеріума (далі – вівтаря) прибудована простокатна захристія. Вікна костелу простокатні, по два в стінах нави і по одному в стінах вівтаря. Над навою двосхилий дах, над вівтарем аналогічно.

Структура будівлі збережена є досить добре. Збережена структура амвона і вівтаря.

Розлуцький костел належить до групи невеликих деревяних сакральних будівель, збудованих на поч. 20 ст. на теренах турківської парафії. Подібні архітектурні риси з костелом в Розлучі можна побачити у каплиці (1900 р.) в селі Вовче. Різниця зводиться до більших розмірів костьолу, надбудованої вежі, збагаченої конструкції і внутрішньої декорації.

В Розлучі ще варто оглянути дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці 1876 року. Церква розташована на мальовничому підвищенні, з якого відкривається гарна панорама довколишніх гір. Щоб знайти церкву, потрібно піднятися вгору сільською вулицею від костелу, а потім звернути праворуч.

Під час написання статті використано матеріали багатотомника — Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego (1/5).

Подорож лютий 2009.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*