ПІДГОРА

Підгорянський монастир — пам’ятка історії та архітектури XVII ст. Це один із найцікавіших монастирських комплексів Поділля, що розташований неподалік найстарішого міста Тернопільщини — Теребовлі. Руїни старовинного монастиря Спаса у Підгорі неподалік Теребовлі розташовані на вершині високого підняття, що його з однієї сторони ніби захищає річка Серет, а з іншої — Гнізна. Одразу ж неподалік обидві вони зливаються докупи.

Колись Підгора була окремим селом, а тепер входить до складу райцентру. Місцевість тут горбиста. Неподалік розкинувся ліс.

На фото — Церква №1. Дослідник галицької старовини Б.Януш вважає церкву старшою за оборонні мури і датує її XVIст. Тридільна церква Івана Хрестителя (24 на 14 м).Храм звернений святилищем до сходу, як і личить за канонами.Кажуть. цервка зберегла в своїй архітектурі аркадне склепіння та інші прикмети пізньої готики усуміш з ренесансовими впливами в прикрасах одвірків і наличників. Запам’ятовується вінонце на вежі церкви: воно у формі серця.

Монастир займав трапецієвидну ділянку, яку оточували муровані стіни й вежі — по одній на кожному розі. Західна стіна сягала 141 м довжини, східна і північна — по 85 і південна — 75. Вперше Підгорянський спаський монастир отців-василіан згадують в історичних джерелах 1650 року, хоча одні дослідники вказують, що церква Івана Хрестителя походить із XVI століття, а інші — що первісно обитель була дерев’яною.

Довгий час територія Підгорянського монастиря належала військовій частині, що не могло згубно не позначитися на стані пам’ятки. Ці руїни — це самі красиві руїни по яких мені довелося полазити. Як не дивно, але про це місце в самому серці подільської Галичини майже немає документальних свідоцтв.

Невідома конкретна дата заснування конвенту. Можна посилатися лише на скупі та непрямі свідоцтва, як-от, скажімо, на Специфікацію документів і фундацій Василіянських монастирів, пред’явлених високів губернії у 1776р. прокуратором ЧСВВ Севастяном Янковським: там вказується, що монастир заснований начебто руськими князями Васильком і Володарем Ростиславичем, тобто у ХІІст. Коли цим краєм заволоділа Польща, первісна фундація монастиря була збережена — разом з приналежним селом Семенів. Достідник історії монастиря Володимир Вуйцик вважає, що свідоцтвам про княжі часи заснування обителі можна вірити. Є певна паралель з василіанським монастирем у Пліснеську поблизу Підгорецького замку: навала Батия, певно, зруйнувала обидві обителі, обидві вони і відродилися у XVIIст. стараннями дідича Підгірець Станіслава Конєцпольського. А відомий краєзнавець Василь Ільницький проводить паралель ще й з Манявським скитом: такі ж величні розміри, такі ж міцні мури.

Трапецієвидні мури (144 м з заходу, по 85 м зі сходу та півночі, 75 м маємо на півдні). У кутах були, звичайно округлі оборонні башти, дотепер найкраще збереглася східна, вона навіть вберегла свою первісну циліндричну стелю.

 

 

Головна вежа з в’їздною брамою зведена у 1716р. (про це нагадує напис в обрамленні вікна на західній стіні).

Монастир зростав, славився на всю околицю своєю чудотворною іконою Богородиці — і вже на початку XVIIIст. Преображенська обитель входить до числа найзначніших монастирів галицько-подільського краю.

 

 

 

Підгора — це руїни замково-монастирського комплексу, що розташовані на території сучасного монастиря, за 2 км на південь від Теребовлі. Місце чудове — раджу усім побувати тут!!!

Краса — як в духовному так і в архітектурному плані. Підгорянський спаський монастир та його околиці — надзвичайно романтичне місце: річки, видолинки і пагорби, ліс, городище “костелок”, недіючі каменоломні і липова алея, що пов’язує їх з містом,…

…все це водночас навіває спокій і будить уяву.

Підгора forever!!!

Подорож квітень 2009

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*