ТЕРЕБОВЛЯ

Перша згадка про Теребовлю належить до 1097р., коли тут правив князь Василько (Іпатієвський літопис). Місто входило до складу Галицько-Волинського князівства, Польщі, Австро- Угорщини. Розташоване над р. Гнізна.

Теребовля багата на історичні пам’ятники. Археологічні дослідження, що проводились археологами, дають цінну інформацію про заселення цієї території ще в сиву давнину.

Огляд туристичних принад Теребовлі найкраще почати із костелу Св. ап. Петра і Павла. Його будівництво розпочато в 1924 році і завершено в 1928 році. Костел збудовано за проектом Адольфа Жишко-Богуша, одного з авторів реставрації всесвітньо відомого королівського Вавельського замку в м. Кракові. У 1956 році костел був пристосований під Будинок культури, в 1991 році приміщення було частково віддане римо-католицькій громаді. В 1996 році в костелі зазвучала музика органу.

Інтер’єр костелу відповідає делікатною простотою і витонченістю форм.

Центр Теребовлі — вул.Князя Василька, на якій зосереджено кілька цікавих пам’яток архітектури, про які мова йтиме далі…

Це перш за все ратуша. Ратуша в Теребовлі двохповерхова, споруджена ще в позаминулому столітті. У першу Світову війну ратушу було зруйновано, а потім відновлено з дещо зміненою вежею і без годинника. На верхівці вежі встановлено флюгер у вигляді герба Теребовлі, а на фасадній стіні ядро, знайдене на фортеці. У холі висять королівські дипломи з привілеями від 1660 року, стара карта м. Теребовля, ярмаркові привілеї видані Йосипом Другим. А 1970 році було вмонтовано годинник.

Цікавою пам’яткою Теребовлі є церква св. Миколи, кін. 16 ст. Перша згадка про церкву відноситься до 1614 року. Але її у 18 ст. було перебудовано. Мала колись оборонний характер. Зараз її теж реконструйовано.

В Теребовлі серед сакральної архітектури є також і монастир. Цей архітектурний комплекс добре зберігся. В монастирський комплекс входить Успенський костел. Його стіни і склепіння були розписані одним із найкращих майстрів фрескового стінопису Йосифом Майєром.

Строгі лінії пізнього Ренесансу з деяким впливом готики цього храму і дотепер викликають справжнє захоплення. До 1991 року приміщення костелу використовувалось як склад. З 1991 року костел почала використовувати міська громада УАПЦ (церква св. Володимира).

Найкраще місто оглядати з руїн замку (1631 р.), що знаходиться на околицях міста. На перший погляд замок видається невеликим, але це не так; за своїми розмірами і висотою мурів він займає високе місце у списку поруйнованих замків України. Замок — пам’ятка архітектури державного значення.  Керував роботами з будівництва замку теребовлянський староста Олександр Балабан.

Однак Теребовлянський замок має значно глибшу історію, початки якої губляться у княжих часах. Перший деревяний замок на крутій горі побудував, мабуть, теребовлянський князь Василько Ростиславович. Було це приблизно у 80-х роках 11 ст.

До наших днів дійшли руїни замку.  Всевладний час віками пронісся над руїнами твердині, а вони стоять… Надщерблені, покриті павутиною часу… Вони стали візитною карткою Теребовлі.

Руїни замку знаходиться в північно-західній частини Теребовлі на горі, яка була майже неприступною з трьох сторін. Довжина замку з півночі на південь 122м, зі сходу на захід — 65. В плані замок неправильної видовженої, звуженої на південь форми.

Ще трохи «історично-фізичних» даних про руїни: на сьогодні стіни замку складають 12-14м, ширина їх 5 м, заломлені під кутом в 100градусів, цей кут фланкують чотиригранна східна вежа та шестигранна західна. Третя вежа еліпсовидної в плані форми, розташована на півдні, з’єднує дві видовжені оборонні стіни. Висота 13 м, ширина муру змінюється від 3,5 до 5м. Північна і західна вежа збереглися на висоту двох ярусів, східна на три.

Тут можна гарно відпочити, також тут знаходяться давні вали.

Отже, Теребовля чудове місто,ще б відбудувати замок і їй не було б ціни. Найкраще подорож в Теребовлю поєднати з оглядом руїн замково-монастирського комплексу в Підгорі, що знаходиться за 2 км від міста. Найкращі враження гарантовані:)))

Подорож квітень 2009

ТЕРЕБОВЛЯ: 2 комментария

  1. Действительно классный городок — я там всё детские каникулы проводил) Но городок уничтожается капитализмом…

  2. Дякую за розповідь! Вам надзвичайно пощастило зі своїм регіоном. Адже є чимало областей, де мало що лишилося. А вам можна розповідати і розповідати!

Обсуждение закрыто.