МАРІЙСЬКИЙ ДУХОВНИЙ КОМПЛЕКС У ЗАРВАНИЦІ або подорож в «УКРАЇНСЬКИЙ ЛЮРД»

Зарваниця. «Греко-католицький Почаїв», центр паломництва тисяч греко-католиків. Розташована між Теребовлею, Бучачем і Підгайцями: на віддалі 56 км від Тернополя, 40 — від Теребовлі, 22 — від Бучача, 18 — від Підгайців.

Ранкова Зарваниця прекрасна, на щастя мені довелось її побачити як в ранковий час, так і у вечірній — коли усе прекрасно світиться.

Зарваниця широко відома як місце явлення Божої Матері києво-печерським ченцям, що рятувалися у 13ст. від монголо-татарської навали. Розповідають, що колись у давнину тут оселилися ченці із Сербії. Вони побудували церкву, пізніше навколо церкви виросло село, яке одержало назву Сербаниця, — на згадку про те, що засноване воно було сербами, а з плином століть ця назва змінилася на Зарваницю.

Собор Зарваницької Божої Матері, надбрамна церква Благовіщення, чотириярусна дзвіниця, співоче поле на 50 тисяч місць. На території собору знаходиться цілюще джерело. Все це було побудоване заново і проведена реставрація до 2000-річчя Різдва Христового. Біля собору знаходиться чотириярусна дзвіниця заввишки 60-75 метрів. На ній встановлено п’ять дзвонів, виготовлених в Україні та у відомій дзвонарні Фальчинських у Перемишлі (Польща).Ця дзвіниця вражає своєю величчю.

Зарваниця входить в шість найбільших паломницьких місць католицької церкви. У 2001 р. під час прощі Зарваницю відвідало понад 500 тис. прочан.

Зарваниця — це місце яке користується в нашому народі великою пошаною і любов’ю. Село Зарваниця — це звичайне подільське село, з трьох боків захищене горбами, що покриті густим лісом. Його підковою огинає річка Стрипа, яка впадає у Дністер. У Зарваниці мешкає 310 жителів. Тут є філіал духовної семінарії, будинки для гостей, магазини, клуб, бібліотека. Зарваниця — батьківщина багатьох видатних поетів, художників, музикантів, церковних діячів.

Але всьому світові Зарваниця більш відоме як святе місце, де знаходиться чудотворна ікона Матері Божої, яка у сні з’явилася монахові, що в 1240 році втік з Києва після зруйнування міста татаро-монголами. Зберігається образ у місцевій парафіяльній церкві Пресвятої Трійці і належить до найдавніших ікон в Україні. Час створення шедевру — ХІІІ-ХІV століття. У 1867 році папа Пій IX коронував ікону і надав Зарваниці особливого статусу. Відтоді тисячі паломників з усіх куточків світу навідуються до цієї святині.

Приїхавши в село треба насамперед оглянули неймовірної краси споруди і пам’ятки, зокрема збудований на схилі гори собор Зарваницької Божої Матері.

Архітектурна композиція — відкрита каплиця, в центрі якої стела із зображенням ікони Матері Божої Зарваницької. Автори — скульптори Олесь Маляр і Дмитро Пилип’як та архітектор Данило Чепіль, всі тернопільчани. Виготовлено її з італійського білого мармуру, з якого зроблено і пам’ятник княгині Ользі в Києві.

3 благословення архиєрея Михаїла Сабриги отець-митрат Василь Семенюк при активній участі парафіян і семінаристів відбудував у 1991 р. капличку біля джерела, відремонтував знищену церкву, спорудив біля неї велику каплицю, у якій відправляються під час відправлення відпустів богослужіння, а також Хресну дорогу. Зведено реколекційний будинок, де проводять реколекції священики багатьох єпархій, семінаристи, родини, молодь, діти.

У 1944 р. було спалено дерев’яну монастирську церкву, знищено через два роки монастир, а в 1961 р. — каплицю. Джерело обгородили колючим дротом. Ставили міліційні заслони у відпустові дні. Однак у лісі та в хатах проводилися підпільні богослужіння. В 1975 р. завідателем поруйнованої більшовиками церкви у Зарваниці був призначений отець-митрат Василь Семенюк. Він із благословення митрополита Володимира Стернюка, працюючи душпастирем у катакомбних церквах, водночас став керівником підпільної духовної семінарії. Так тривало аж до перебудови.

Дорога, що веде від Марійського комплексу вгору, приводить до монастиря студитів з церквою Різдва Пресвятої Богородиці. Сама дорога є Хресним шляхом, по її боках встановлені скульптурні композиції, що зображають шлях Христа на Голгофу.

Монастир отців-студитів у Зарваниці, поруч відбудована дерев’яна церква…

Марійський духовний центр в Зарваниці внесений до списку п’ятнадцяти найважливіших святинь католицького світу, пов’язаних з явленнями Діви Марії.

Можу додати лише те, що Зарваниця — це чудове місце, попавши сюди, ти забуваєш про все на світі, і живеш лише для одного Бога.
Усіх запрошую відвідати це святе місце, місце паломництва багатьох вірних з усього світу.

Зарваницька святиня — частина культурної і духовної спадщини не тільки українського народу, але і всього світу.

квітень 2009

МАРІЙСЬКИЙ ДУХОВНИЙ КОМПЛЕКС У ЗАРВАНИЦІ або подорож в «УКРАЇНСЬКИЙ ЛЮРД»: 2 комментария

  1. Я був ще у 2013 році. Тут пише про 2009. Цікаво що яка різниця тепер. Знайшов список прощ http://www.zarvanycia.cc.ua/ і зрозумів що хочу знову піти пішою ходою. Яка буде цікаво погода. 🙂

Обсуждение закрыто.