Піддубне — церква на кордоні…

Добратись сюди найкраще із Рави-Руської приміським поїздом, який йде в 13:27. Зразу ж після виходу з електрички — в метрах 30 від колії — мета заради чого ми тут виходимо — величний мурований храм неовізантійського типу, який по праву може називатися одним з найкращих на Галичині. Ззовні оздоблений декоративними орнаментами й різьбленнями (зокрема святих); біля храму висоока дерев’яна дзвіниця. Одним словом — супер! Думаєте чи ще їхати?

Подорож в Піддубне найкраще поєднати з давнім містечком Угнівом, що знаходиться неподалік. Успіху!

Страдч — скарбинка душі

У цьому невеликому селі знаходиться комплекс старовинного печерного монастиря 11 столяття, але ще у часи Київської Русі та Галицько-Волинського князівства неподалік другий після Києво-Печерської лаври підземний монастир. Розміщувався він на високій горі, на лівому березі ріки Верещиці. Згадується в Галицько-Волинському літописі від 1242 під назвою «Печера Домажирова».

На вершині гори було укріплене городище. За легендами, ченців знищили татари, тому і село названо Страдч. За іншою легендою, коли люди в печері ховалися від татарів, перед нею явилась Матір Божа і своїм плащем, як стіною, закрила людей від ворогів.

У печері є церква Матері Божої Нерушимої Стіни, а за престолом — вхід до Печерської Лаври.

Над печерним комплексом розміщується церква Успіння Пресвятої Богородиці, сучасна будівля якої походить від 1795 року. Постала вона на місці дерев’яної церкви княжич часів.

Цю церкву відзначили Римські Папи, надавши великі відпусти. Храмовий космплекс у Страдчі славиться як відпустове місце греко-католиків, де дуже багато людей, особливо в останні роки, позбулися невиліковних недуг.

Навколо церкви — цвинтар. Тут поховано отця Миколу Конрада та дяка Володимира Прийму, яких жорстоко замучили енкаведисти. 26 червня 1941 року о. Миколу попросили висповідати і причастити стару хвору жінку. З парохом пішов і 36-річний дяк Володими Прийма. Треба було переходити через шлях, яким відступали совєтські війська. Енкаведисти на конях спіймали їх і погнали до лісу, де закатували. У червні 2001 року, під час свого візиту в Україну, Папа Римський Іван Павло 2 проголосив їх Блаженними.

На Страдецькій горі встановлено Хресну Дорогу (Кальварію) з Єрусалимськими відпустами, що дає право будь-кому з христичн прийти на прощу й отримати повний відпуст своїх гріхів.

Розваж

Розваж — звичайне, просте село в Золочівському районі Львівської області, за 8 км від траси Львів-Броди (через Підлисся). А так, як часто у нас буває, що в простих, звичайних селах і то навіть дуже часто можна знайти щось дуже-дуже цікаве. Ось так мені пощастило і цього випадку, хоча про саму пам’ятку (забігаючи наперед) я знав.

Знаходиться костел при дорозі (по протилежний бік) від мурованого храму, який до речі є пам’яткою місцевого значення (1905 р.). Здивували мене дві речі: перше — що костел (дерев’яний) знаходиться в такому ще досить доброму стані (пошкодженою є лише невелика частина бляхового покриття), і друге — що нікому він не потрібний, хоча самим відношенням до пам’яток архітектури в НАС я не здивований (після багаточисленних подорожей). Оригінальної форми костел, вирізняється своїми вхідними різьбленими дверима і цікавими елементами інтер’єру, а саме збереженими дерев’яними хорами, на які Вас виведуть різьбленні гвинтові сходи. Дуже шкода що просто на очах «гинуть» такі пам’ятки, адже на наших теренах вони надзвичайна рідкість…

27.03.10