Белз — перлина з княжих часів

Найдавніша згадка про княжий Белз датується 1030 роком («Повість минулих літ»), у 12-15 ст. центр Белзького князівства (українська історична земля на Волині, пізніше воєводство у складі Польщі), 1462-1772 — Белзького воєводства. Протягом 18-20 ст. Белз перебував у складі Австрії, Австро-Угорщини, Польщі.

Наприкінці 1940-х Белз увійшов до складу Польщі, звідси було виселено все українське населення. Невдовзі, за договором 1951 року Белз увійшов до складу УРСР — із міста виселили всіх поляків.

Від цього часу Белз — провінційне містечко у Сокальському районі (до 1962 р. Белз був центром Забузького району) Львівської області, за 2 км від українсько-польського кордону, яке височіє над болотистою долиною річки Солокії (притоки р. Зх. Буг).

«Замочок» (старе місто) — найстаріша частина Белза, розташована на горбі, де зливаються річки Солокія і Річиця (в’їжджаючи до Белза дорогою зі Львова).

Сьогодні від колишнього замку залишилися тільки назва Замочок і давнє городище княжих часів 10-13 століть.

На місці колишнього замку знаходиться комплекс будівель, основною спорудою якого є оборонний костел Св. Миколая  побудований у 1926 р. (тепер святиня належить громаді УПЦ КП).

На території Замочку, біля костелу, знаходиться унікальна каплиця Св. Валента (саме Валента, а не Валентина — це два різних святих), збудована у модерному стилі 1935 р. Всередині каплиці є копія чудотворного образу Матері Божої Ченстоховської (що походить саме з м. Белза). Каплиця перебуває в опіці історико-архітектурного заповідника м. Белз, нещодавно її було відреставровано.

І собор, і каплиця перебували у власності колишніх ливарників гармат, що з 17 ст. були відомими на всю Польщу. Нині храмовий комплекс прикрашений символікою гарматників та ядрами. За легендою усі закохані, що відвідають каплицю Св. Валента, назавжди збережуть подружню вірність.

У 2001 р. Белз отримав статус історико-культурного заповідника. Це створює для містечка шанс стати туристичним і рекреаційним центром…

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*