Санктуарій Матері Божої Хоронительки Людських Надій в Стрию

 

Місто Стрий виникло на березі річки Стрий і взяло назву цієї річки, притоки Дністра. Хоча за деякими легендами назва поселення походить від слова «стрий» (стрийко, дядько).

З доісторичних часів на березі Стрия селилися слов’янські племена, зокрема білі хорвати. Точна дата заснування Стрия невідома. Перша письмова згадка про Стрий припадає на 1385 рік. У 1431 році Стрию було надане магдебурзьке право.

У 1523 році Стрий був знищений татарським набігом. Для оборони у місті в XVI ст. побудували замок. Як оборонна споруда він проіснував до XVIII століття.

Стрий відіграв важливу роль у торгівлі. Стрийські купці підтримували торговельні зв’язки з містами не лише Галичини, а й Закарпаття, Буковини, Угорщини, Молдавії та Наддніпрянщини. До Стрия приїжджали купці по сіль та угорські вина. Про значне місце торгівлі в житті міста свідчить зображення купця-подорожнього на старовинному міському гербі.

На сьогодні у місті проживає понад 62 тисячі мешканців.

У місті збереглось багато цікавих споруд XIX — початку XX ст. Серед них церква Святого Архистратига Михаїла, шпиль якої видно від вокзалу. Біля церкви цікавий за своєю архітек­турою міський Будинок культури.

Та найцікаішою пам’яткою міста, що знаходиться на площі ім. 22 січня є костел, збудований в період з XIV по XIX ст. Тепер костел-санктуарій Різдва Матері Божої РКЦ, про який і піде мова у цій статті…

На місці нині існуючого Санктуарія Матері Божої Плекальниці Людських Надій колись стояла невеличка церква—пустельня римо-католицького обряду, нажаль про неї не збереглась жодна інформація. Відомо, що на цьому місці біля 1360 року повстав костел, спонсором якого був король Польщі Казимир Великий.

Прихід в Стрию почав існувати вже у 1396 році. Як пишуть хроніки приходу, мурований костел Народження Пресвятої Матері Божої був посвячений у 1425 році. А у 1604 пожежа знищила храм та півміста. Дякуючи щедрим пожертвам жителям міста й околиць, костел був відбудований у тому ж році. Вибудовано нову вежу, шириною з костел, та значно збільшено територію святині. 7 жовтня 1772 року виникає наступна пожежа. Згорів дах на вежі та внутрішня її конструкція, та дах костелу. Знищено дзвони та годинник. Тимчасово дах прикривають соломою.

До 1783 року при костелі існувала школа для прихожан. З хронік не видно яка була кількість прихожан. Хоча існує запис,що у 1819 році (23 травня) підчас візиту Отця Архиєпископа Андрія Алойзи Анквича, Таїнство Миропомазання прийняло 800 осіб. Цезар Франциск Перший об’їзджаючи Галицію 29 серпня 1823 р. відвідує стрийський костел. До XIX ст. навколо костелу існував цвинтар. Також прихожан ховали в підземеллях храму. 1827 р. виникла друга пожежа, яка знищила значну частину міста, а також костел і плебанію. Вежа на костелі згоріла, розтопились три дзвони, а четвертий, найбільший, впав вниз і розбився. Внутрішня костелу лишилась не пошкодженою.

Найбільшою трагедією була третя пожежа 17 квітня 1886 р. Знову згоріла вежа і всі цінності. Чудом залишилась ціла фігура Розп’ятого Христа. В полум’ї загинув образ Матері Божої, який відтворював її народження.

 

Костел відремонтовано в 1891 р. Добудовано нову захристію, збільшено головну наву і відбудовано нову вежу. На місці дерев’яного головного вівтаря постав новий алебастровий, в який вміщено образ Матері Божої в оточенні Святих патронів. Образ намальований в 1888р. краківським художником Флоріаном Цинком. Поставлено також алебастрову амбону, христильницю і 4 дерев’яні бічні вівтарі.

Костел в Стрию один з небагатьох, який увесь час діяв в період боротьби з релігією. І сьогодні ця святиня захоплює кожного, хто хоча б раз побачив її і послухав ангельські співи меси (див. відео).Те що костел в Стрию пережив важкі часи лихоліття — часті війни, період радянської окупації і т.д., пов’язують з особливим опікунством Матері Божої та історією чудотворної ікони Матері Божої Стрийської.

Образ матері Божої був коронований двічі. 27 жовтня 1927 р. єпископську корону на голову Марії наклав Архиєпископ Твардовський. 26 червня 2001 р. у Львові Святіший Отець Йоан Павло II посвятив Матері Божої Стрийської, а урочистої коронації довершив Львівівський Митрополит кардинал Мар’ян Яворський 9 вересня 2001 року.

Нині святиня чудово відреставрована і вражає своєю архітектурною витонченістю і шармом у якому криється слід давності та таємничості, про це говорить — цікавий і високомистецький портал костелу, де поруч зі старовинними написами латиною вирізьблені фігури ангелів і різного типу декору.

P/S

Велика подяка за надану інформацію працівникам костелу Матері Божої в Стрию та Карвацькому Роману за надані відеоматеріали.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*