Підкамінь. Феєрія мандрів. Частина 1. Камінь — велетень

В Підкамінь варто приїхати не тільки, щоб побачити чудові краєвиди, а й оглянути унікальний оборонний домініканський монастир, 7 (!) каплиць, що розкинулись довкола Монастирської гори, та й просто відчути усю феєрію цього надзвичайного місця…

Після відвідин Підкаменя, я дійшов до висновку що потрібно розповісти про кожну пам’ятку окремо, що в цілісності утворює безперечну духовно-незабутню гармонію цієї місцини, отож розпочинаємо!

Частина №1. Камінь-велетень

Дивовижний, магнетичний камінь має 17 м заввишки й 8-10 м завширшки. Деякі історики вважають, що камінь використовували як поганське капище (на цю думку наштовхує й те, що найближча гора носить назву Роженьці — саме таке ім’я мала одна з дохристиянських богинь древніх слов’ян), як підмурівок для будівництва старовинної дерев’яної фортеці, а згодом наскельного дерев’яного двоярусного храму.

Навколо каменя збереглося багато козацьких хрестів 17 ст., а поряд із ним, на Монастирській горі, можна бачити кілька печер (що є найвищими на Львівщині), які у легендах пов’язані з опришками та козаками і навіть Олексою Довбушем.

Місцеві мешканці називають скелю Чортовим каменем, бо вважають, що його приніс сюди нечистий.

Найвідоміша з легенд про Підкамінь розповідає, як сатана ніс на мізинці велетенський камінь з сусідньої гори. Диявол вив зі злості, що всі люди, які пішли до Чудотворної ікони Підкамінської Матері Божої, вже більше не належали йому, бо Матір Божа рятувала від тяжкої муки і давала прощення гріхів. Тоді нечистий запалав жадобою завалити церкву, де була Чудотворна ікона. І пішов він буревієм у верхи скелястого Бескиду, вдарив громом у велику скелю, і відламав її, взяв у свої пазурі й потяг на Підкамінь. Вже видно церкву, але раптом заспівав півень і зійшло сонце, і камінь випав із пазурів нечистого, та й упав коло церкви залишившись там назавжди як символ перемоги добра над злом.

Інша легенда про камінь голосить, що ніби-то невідомий велетень приніс із гір скелю та поставив її на місці, де була заснована фортеця.

За даними дослідників та археологів, у 13 столітті на камені міг бути монастир, про що свідчать видовбані на його поверхні зруби та спеціальні раки для збереження мощей. За однією з легенд його заснували ченці Києво-Печерського монастиря.

На підставі проведених архітектурних досліджень у 1984 та 1997 рр. відомий історик М. Рожко вважає, що в часи Галицько-Волинського князівства камінь використовувався як основа для будівництва на ньому дерев’яної двоярусної оборонної споруди фортеці. Відомо, що у 13 ст. князь Данило Галицький на важкодоступних вершинах побудував ряд оборонних пунктів (Холм, Львів, Каменець, Данилів, Стіжок та ін.). Ймовірно, до цієї оборонної системи було включено і наскельну забудову в Підкамені.

Далі буде…

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*