Цікавинки Золочівщини — Сасів

Початково поселення називалося Коморів і належало роду Даниловичів. У 1615 р. руський воєвода Іван Данилович завдяки привілеї короля Зигмунта 3 Вази заклав тут містечко на магдубурзькому праві і назвав його відповідно до свого гербу Сас. У 1 пол. 18 ст. Сасів перейшов до Радзивілів, потім до Стаженьскіх, які вибудували тут палац, оточений парком.

У 2 пол. 19 ст. над Бугом діяв невеличкий курорт із водолікарнею і парком, яка за сезон обслуговувала до 4000 пацієнтів (хоч мінеральних вод поблизу не було).

У 1865 р. у Сасові збудували одну із найбільших у тогочасній Європі папірню, що спеціалізувалася на виробництві папіросного паперу. Вона була знищена у час 1 Світової війни і більше так і не була відновлена, хоча у міжвоєнний час мешканці Сасова частково відновили виробництво паперу. При в’їзді до Сасова з північного боку можна побачити руїни самої папірні.

Сасів, як і більшість міст і містечок Галичини, лише частково зберіг свій урбаністичний устрій. Давні передмістя Бір і Папірня є тепер окремими селами.

У центрі селища розташована пам’ятка традиційної дерев’яної галицької архітектури — церква Св. Миколая з 17 ст. (за іншими даними —  1731 р.). Ця церква колись вирізнялась оригінальною будовою куполів, що надавало їй неповторного шарму.

Завдяки проведеному віднедавна ремонту храм значно втратив красу і вишуканість колишнього вигляду, сьогодні про це засвідчують хіба — опасання і різьблення на одвірку церкви.

Найціннішою оздобою храму все ж залишається позолочений, різьбленний іконостас 1681 р., виконаний жовківськими майстрами, яких відносять до кола І. Рутковича. На жаль, ікони у храмі перемальовані.

Метрів за 50, по одному боку вулиці, стоїть неороманський костьол Св. Івана Хрестителя, збудований у 1868 р. коштом Міхала Торосєвіча і інших довколишніх шдяхтичів.

Найбільш цінним елементом внутрішнього декору костьолу є головний вівтар 18 ст. Образ Матері Божої з Дятятком Ісус, що колись був у Сасові і датується 17 ст., тепер перебуває в одному з костьолів Нижньої Сілезії.

У центрі села знаходиться також і мурована церква.

При в’їзді в село із сторони Золочева з правого боку при дорозі розташований старий католицький цвинтар, на якому є багато цікавих надгробків.

Мальовничими є околиці Сасові, що вцілому характерно для Золочівщини.

Для тих кого хоч трохи цікавить тема космому і все що з ним пов’язано, буде цікаво побачити супутники у вигляді величезних тарілок, що стоять в полі неподалік села, їх видно вже за багато км від Сасова.

Цікавинки Золочівщини — Сасів: 1 комментарий

Обсуждение закрыто.