Цікавинки Золочівщини — Ушня

В Ушню хотів давно, особливо після того як дізнався про те що там ніби-то збереглися дві старі каплички, одна з яких дерев’яна!

Ушня (на пол. USZNIA) розташована за 3 км на північний захід від Сасова. Найзручніше сюди дістатись із Золочева через Сасів, ну хіба що комусь захочеться повторити мій маршрут (тому що я добрався до Ушні через Черемошню польовою дорогою) Білий Камінь-Черемошня-Ушня-Сасів. Польвою від Черемошні до Ушні 40 хв хотьби — хоч залишитесь невдоволеними від якості дороги (яка подекуди заросла) проте вповні будете задоволені навколишньою природою.

З історії поселення відомо що у 15 ст. Ушня була власністю короля, а у 16 ст. належало Сєнєньскім. Наприкінці 19 ст. власник маєтку Йозеф Шнайдер віддав село сестрам милосердя. Перед 2 Світовою війною дві третини мешканців села становили поляки. Тож не дивно що в Ушні збереглося так багато пам’яток ще з польських часів. Отже, про все попорядку…

Польова дорога вивела мене прямо в центр села, де розташована ось така мурована церква…

Церква в селі одна і належить громаді УАПЦ, за архітектурними рисами збудована в «нагірнянському» стилі.

Чого-чого, але те що костел є біля церкви я несподівався.

Колишня римо-католицька святиня розташована одразу ж за церквою. Костел дуже гарний:) Відомо що цю святиню збудували у 1900-1901 роках у стилі необароко і освятили під титулом Святого Йосипа.

Фасад порожнього тепер храму прикрашають фігури св. св. Петра і Павла, а також св. Йосипа. Трохи нижче напис на польській: » SWIETY JOZEFIE MODLSIE ZANAMI».

Сфотографувати костел доступно з кожної сторони, отож зазнявши святиню ззовні, як я це переважно роблю, рушив всередину.

На жаль, не збереглися навіть сліди внутрішньої оздоби костьолу. Всередині святині є хори на які виводять дуже вузькі і заокруглені східці.

3-тя цікава особливість Ушні, як на мене, після мальовничості і збереження майже всієї старовини це КОМПАКТНІСТЬ. Про це свідчить старий ДЕРЕВ’ЯНИЙ млин, розташований неподалік костьолу.

Як я вже згадував у селі є також дві придорожні каплички, перша з них дерев’яна з 18 ст. ! із зображенням Яна Непомуцького.

Знаходиться вона при дорозі за 50-70 м від млина. І як таке збереглося до нашого часу, дивлячись на сумну статистику збереження дерев’яної архітектури на Галичині?!

Фігура як і сама каплиця, окрім даху, пофарбована білою фарбою. Біля каплиці я зауважив рештки кам’яної плити, мабуть чиєсь поховання.

Мурована каплиця 19 століття в Ушні розташована в пд.-сх. частині села (орієнтуйтесь на колишні будівлі колгоспів). Від дерев’яної до неї треба подолати метрів зо 500. По дорозі мені зустрілися такі цікавинки: стара фігура Богородиці з Дитятком Ісус і покинуті дерев’яні хати (мабуть колишні польські).

Біля дерева розташована і сама каплиця, за словами місцевої жительки (яка до речі мені багато чого цікавого розповіла про пам’ятки села та й взагалі про Ушню — за що їй велика подяка) у каплиці зберігаються деякі речі з костелу.

Фасад каплиці оздоблюють фігурки святих (ймовірно з 18 ст.), над якими, в аркоподібній ніші знаходиться дерев’яна фігура Св. Антонія Падуанського з Дитятком Ісус.

Всередині каплички дуже гарно і побожно встановлено речі християнського почитання — ікони, образки, вишиті рушники і т.д.

Ушня мене вразила, що тут й говорити. Дуже рекомендую усім кого дійсно цікавить гарна архітектура і природа сюди завітати, не прогадаєте.

Подорож 15 вересня 2010.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*