П’ятничани

При дорозі до Рогатина на відстані 50 км на пн. сх. від Жидачева розташоване невелике село П’ятничани. Цікаве воно тим, що тут є оборонна вежа замку (а це вже щось!).

Знаходиться вона високо на пагорбі, на який не так просто вибратись…

Походження і час появи вежі до сьогодні не є однозначно вивчені. На думку археологів вежа є фрагментом замку Сенявських, або ж оборонного монастиря отців василіян. До речі непотрібно плутати із стрийськими П’ятничанами — ось тут точно був василіянський монастир оборонного типу. Деякі спеціалісти вважають що вежа — це рештки давнього оборонного монастиря (типу Крехова чи Унева). Я так само спочатку скептично ставився що до цього питання, але коли її оглянув все-таки схиляюся більше до думки що це вежа замку, тим більше її майже всі так і визначають.

Отож, найправдоподібніше вежа була збудована на переломі 15 і 16 ст. як надбрамна вежа замку Сенявських. В 17 ст. на місці давнього замку повстав монастир василіянів. Монастир перестав існувати в 2 пол. 18 ст. і від цього часу вежа знаходилась в руїні. В 1980 році руїни вежі були передані Львівській Галереї Мистецтв. Протягом останніх років 20 ст вежа рекоструювалася, ремонтні роботи були закінчені у 1995 році — тепер у ній відкрито музей — відділ Львівської Галереї Мистецтв.

П’ятничанська вежа має форму квадрата, накрита наметовим гонтовим дахом і обведена плотом. З усіх боків оточена ровом. До входу веде міст.

Експозицію музею складають археологічні знахідки в найближчих околицях, а також репрезентація мурованої оборонної архітектури на землях галицько-волинських.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*