Мостиська. Палац Страхоцьких

В межах Мостиськи входить на сьогодні 3 передмістя — Рудники, Завада (читаєм тут) і Стрілецьке. В кожному з передмість збереглися пам’ятки архітектури, якщо у випадку із Завадою — дерев’яна церква, Стрілецьке — костел, то в Рудниках — палац, про який мова піде далі.

Рудники Ляцькі — колишнє село, на сьогодні північна частина Мостиськи. Перша згадка з 1593 р. Належало до коронних маєтків мостиського староства. Село спочатку відносилося до мостиських земель, але в 1593 р. відбулося розмежування на мостиські та рудницькі маєтки.

У 19 ст., коли Рудники вже були приватною власністю Антонія Страхоцького (1776-1850), тут в 1820-1830 рр. було збудовано великий палац у вигляді давнього оборонного замку. Виконання палацу приписується Ф. Бауманові.

Літографія 19 ст. з видом на палац Страхоцьких в м. Мостиська

Палац Страхоцьких в м. Мостиська, січень 2011

Дві Світові війни негативно вплинули на пам’ятку: після 1 — палац відбудовувався, а після 2 функціонує як школа.

Цікавими елементами палацу є неоготичне завершення правого крила споруди і башта, а також оригінальні колони з арковими перегородками.

Палац знаходиться на території запущеного парку, біля якого можна оглянути ще кілька цікавих старовинних споруд, серед яких приміщення хліва (або млина) чи то шпихліра з контрфорсами (!)…

…та стара (?) придорожня капличка

відвідано січень 2011

Завдячуючи oggy1991, віднайшов фігуру Матері Божої з Дитятком Ісусом з 1822 року. Її справді нелегко побачити, але нам допомогли люди, які скерували на дорогу і ті що розчистили місце біля постаменту.


Мостиська. Палац Страхоцьких: 9 комментариев

 1. До речі поблизу палацу також є постамент Матері Божої, поставлений в 1822 році , але його мало хто бачив навіть з місцевих, бо стоїть він в дуже безлюдному місці.

 2. Якщо б знав про колону обов’язково відвідав її. По тій карті що Ви поставили, її можна буде знайти. Дякую.

 3. Добрый день, Уважаемый автор. Я просто в восторге от вашего мастерства слова. Фото просто фантастические. Ксати, я владелец сайта про Украину (сайт совсем зеленый, сушествет 2 дня), и я хотел бы предложить Вам сотрудничество, а конкретней обмен банерами (ссылками, кнопками).
  Адрес моего сайта: vukrainu.do.am/
  Мой e-mail: kit700@rambler.ru
  Прошу Вас ответить мне как можно скорее.
  С глубоким уважением к Вашей работе.
  Никита.

 4. Стрілецьке це село, яке належить до сільради Липник, а не передмістя Мостиськ

 5. Мова йде про село Стрілецьке (давня назва Стрільчиська), що з часом отримало назву Закостелля (нині передмістя Мостиськів), а не про сучасне поселення Стрілецьке розтошоване трохи південніше.

 6. Доцільно було б сказати, що зараз в стінах палацу, Приміщення Рудниківської школи, яке в дуже поганому стані, і потребує невідкладних інвестицій!!

 7. Вчора був у Мостиськах. Знайшов фігуру Божої Матері. Вже добавив до статті…

Обсуждение закрыто.