Муроване

Муроване (давня назва Ляшки Муровані) розташоване на правому березі річки Стрв’яж. Перша згадка походить з 1446 р. Магдебурзьке право містечко отримало у 1564 році. Найдавнішими власниками села були Гербурти, а згодом воно стало власністю родини Тарлів.

На початку села вас вітає комплекс храмів: два колишніх костели. Повірте — це унікальний випадок. Відстань між храмами 15-20 м, їх розділяє дзвіниця.

Обидва храми походять з XVIII ст. і на сьогодні використовуються церковними громадами села.

Колишній парафіяльний костел Св. Йосифа Обручника в Мурованому (нині використовується православною громадою села).

Біля костелу є фігура св. Яна Непомуки.

Церкви «дивляться» одна на одну.

В кінці XX ст. костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії і Св. мученика Георгія був у покинутому стані. Тепер храм облаштовано на церкву св. Миколая.

Це ж стосується і дзвіниці…

Два цікавих храми — це лише половина цікавинок Мурованого, трохи далі від них, посеред старовинного парку з XVII-XIX ст. розташувалися решта принад колишнього містечка. І перша з них, палац XIX ст. (1930 р.).

Серед заростей парку зберігся фрагмент стіни замку в Мурованому з XVI ст.

Початок будівництва мурованого замку в Ляшках Мурованих приписується Андрієві Тарлу, львівському хоронжому. Згодом цю справу продовжив його син Міколай. За час свого існування неодноразово перебудовувався.

Замок, як зрештою, й інші пам’ятки Мурованого знаходиться в північній частині села.

Сучасний стан замку у Мурованому.

Замок був збудований на плані 5-кутника з трьома округлими вежами на кутах. Так як з кін. XVI і до поч. XIX ст. поселення перебувало в руках Мнішхів, то саме їм припало розбудувати замок у великопанську резиденцію. Фортеця зазнала двох нищівних пожеж: в середині XVII ст. і у 1835 р. Після другої пожежі замок вже не відбудовувався. В часі воєнних дій замок був зруйнований. Згодом руїну розібрали люди. Те що на сьогодні залишилося від фортеці, я б швидше назвав рештки руїн замку, а ніж руїни замку. По враженнях, замок у Мурованому один з найгірших (якщо не найгірший) які я бачив.

 

Муроване: 1 комментарий

  1. Тамтой другий костел, по ходу, з поч. ХХ століття. В нім навіть видко неоготичні арки вікон, а неоготика в барокові часи, наскільки я знаю, в моді ше не була.

    Дуже гарний допис, як і сайт загалом, з приємністю його регулярно читаю.

Обсуждение закрыто.