Скелівка

Скелівка (давня назва Фельштин) — родове гніздо Гербуртів. Перша документальна згадка походить з 1374 р. З 1400 р. поселення відзначене як місто. До 1631 р. (майже три століття!) воно було у володінні Гербуртів, а в 1646 р. власником став Микола Данилович. З 1721 р. належало С. Бжестянському, а в 1783 р. вже перебувало в руках Ю. Мнішха.

 

Містечко було в давнину сильно укріпленим містом-фортецею. У XV ст. було обведене оборонною лінією у вигляді валів та частоколу з двома вежами-брамами, одна з яких була мурованою. В XVI ст. ця вежа була пристосована під дзвіницю костелу. Від міських фортифікації сьогодні не залишилось жодного сліду.

Архівні фото костелу в Скелівці:

Перлиною Скелівки та й всієї Львівської області є готичний костел Св. єп. Мартина з XV ст. (деякі дослідники визначають його вік кінець XV ст.) з оборонною вежею-дзвіницею XV-XVI ст.

Католицька парафія в Скелівці уфундована 1418 р. Костел з баштою входив до міського фортифікаційного комплексу. В 1904 р. його грунтовно перебудували. Костел і дзвіниця значно потерпіли в 1914 р. (це можна оцінити по архівних фото). Відбудовувався в 1915-1923 рр. Після 2-ї Св. війни святиню замкнено; на поч. 90-тих років замінено на УГКЦ. Надгробки родини Гербуртів з XVI ст. з костьолу иепер зберігаються в Львівській галереї мистецтв у відділі в Олесько.

 

В центрі села можна побачити старі обриси площі Ринок, що підтверджує що поселення колись було містом. Скелівка згадується у романі чеського письменника Я. Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка». У листопаді 2007 року тут було споруджено пам’ятник Швейку та розроблено туристичний маршрут його подорожі до Львова.

З-поміж інших пам’яток Скелівки варто оглянути палац з XVII-XVIII ст. (я його не шукав). В селі також є дерев’яна церква св. Косми і Дам’яна 1790 р.

P/S. 100 запис!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*