Костелами і капличками Мостисьщини. Частина II. Неоготичними костелами Мостисьщини

1.Шегині. Перша згадка в історичних джерелах про поселення Шегині відноситься до 1402 р. В 2003 р. завершили будівництво костелу, який освятили під титулом св. Йосипа.

2.Баличі. Виникло у XIII ст., а перша історична згадка про нього відноситься до 1400 року. Каплиця в Баличах (з 1927 р. костел парафіяльний) розташована поблизу тамтешнього палацу (який проіснував до 1939 р.), уфундували Б.Скібневський і його жінка Ольга з Дзєдушицьких правдоподібно в 1892 р. Будова тривала кілька наступних років, а в 1898 р. каплицю посвячено під титулом блаженної Броніслави.

Костелик розташований на невеликому підвищенні на південь від дороги.

Якщо рухатись від костелу на південь, польвою дорогою, в напрямку села Великі Новосілки, то можна зустріти придорожню фігуру св. Яна Непомуцького.

Придорожня капличка в Мочерадах.

Панорама села Гусаків з навколишніх пагорбів.

Недаремно Мостиський район називають країною костелів і капличок. Ось ще в одному селі маршруту «Мостиською неоготикою» ми зустірили стару придорожню капличку 1931р.

Придорожня капличка 1931 р. в с. Боєвичі.

3.Гусаків. Давнє містечко, нині — село над річкою Бухта, розташоване за 6 км на пд. сх. від Мишлятич. Місцевість відома від I пол. XV ст. В Гусакові є бароковий костел св. Станіслава фундації Францішка Харчевського, збудований у 1719-1724 рр. Костел ремонтувався та перебудовувався у 70-тих роках XVIII ст., в кін. XIX і на початку XX ст. У 1948 р. костел закрили, перетворивши його на 1951 р. на колгоспне зерносховище. Всередині збереглася XVIII-літня структура головного барокового вівтаря. Стіни покриті цінними і добре збереженими розписами з кін. XVIII ст., виконані Станіславом Строїнським. На цвинтарі в Гусакові збереглася оригінальна каплиця-ротонда з 1836 р. фундації Петра Кульпінського.

Гуси Гусакова…

4.Золотковичі. Розташоване за 14 км на пд. зах. від Мостиськ. Перша писемна згадка з 1408 р. В селі є скромний костелик Божого Милосердя з 30-тих років XX ст.

5.Тамановичі. Положені за 6 км на сх. від Гусакова. Найдавніші письмові згадки про Тамановичі відносяться до XVI ст., від кін. XVIII і до 2-ї Св. війни належали до Дрогойовських. Католицька парафія повстала тут лише в 1925 р. Протягом 1894-1895 рр. у селі збудували мурований костел за проектом Станіслава Радиковського та Іллі Даровського. У 1918-22 рр. відбудували храм за проектом Ст. Маєрського. Чергова реставрація храму відбулася у 1933-36 рр. Після 2-ї Св. війни радянська влада закрила костел, який став спочатку зерносховищем, а потім — складом мін. добрив. Повернутий вірним в 1989 р., за неперевіреною інформацією використовується тільки кілька разів в рік. Костел являє собою споруду в плані прямокутника, з 5-бічним вівтарем і 2-ома захристіями. Під вівтарем є гробова крипта Дрогойовських.

6.Мишлятичі. Село положене за 8 км на пд. зах. від Мостиськ. Відоме з кін. XIV ст. В 1442 р. Ян з Мишлятич уфундовав тут католицьку парафію. Сучасний мурований костел споруджений в 1905-1909 рр., а 1911 р. освячений. Святиня частково постраждала у 1 Св. війну, працював костел до сер. 50-тих років XX ст., а пізніше був перетворений на зерносховище. В 1989 р. — повернутий вірним.

З фасаду святиню увінчує 4-бічна вежа. В інтер’єрі зберігся XVIII-літній бароковий амвон і комплекс трьох необарокових вівтарів з 1932 р., в яких використано XVIII-літні фігурки ангелів. На прикостельному цвинтарі знаходяться кам’яні надгробки власників навколишніх земель з кін. XIX — поч. XX ст.

Придорожня капличка в Мишлятичах

Неоготичний костел

7.Пнікут. Уперше у письмових джерелах Пнікут згадується 1366 р. До 1-ї Св. війни маєток належав до перемиської капітули. Згідно деяких джерел вже в XV ст. Пнікут посідав магдебурзьке право.

В селищі є ще один неоготичний костел Мостисьщини — св. Миколая, збудований протягом 1908-11 рр. коштом перемиської капітули за проектом Максиміліана Яблонського, а 1912 р. його освятили. В Пнікуті був ще дерев’яний костел, який розібрали в 20-х роках. Сучасний костел є тринавною святинею, з 5-гранним вівтарем і 2-ома захристіями. Перед фасадом висунута 4-гранна вежа з 2-ома бічними анексами. Над дахом є ажурова сигнатурка. Всередині збереглося оригінальне неоготичне устаткування: три вівтарі, амвон, балюстрада, тощо.

Капличка в Нагірному

Ось на цьому завершилася наша візитація костелів Мостисьщини. Але це ще не кінець, бо на Мостисьщині ще є багато костелів…

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*