Мальовничим Розточчям

1.Щеплоти. Дерев’яно-мурована церква Зачаття Пресвятої Богородиці XIX ст.(?). Храм стоїть на підвищенні біля дороги на початку села (якщо їхати зі сторони Завадова).

2.Завадів. Мурований храм поч. XX ст.(?).

По дорозі із Завадова на Немирів варто зупинитися біля каплички, місце «біля бука», яке славиться проявом Божої ласки.

Про це місце читайте нижче на табличці.

3.Немирів. Розташоване за 18 км на північ від районного центру — міста Яворів. Перша згадка про Немирів з 1380 р. Від 1580 р. поселення отримало статус міста. Немирів належить до території Розточчя. Тут розташовані курорти України — Шкло, Немирів, у Польщі — Горинєц. На сьогодні в колишньому містечку проживає 2,3 тис. осіб. Після 2-ї Світової війни Немирів до 1958 р. був районним центром, згодом приєднаний до до району Рава-Руська, а після його ліквідації — до Яворівського району.

Католицька парафія була заснована у 1536 р. У центрі селища проглядаються обриси колишньої площі Ринок, де розташовані головні пам’ятки — костел і мурована церква, а також комплекс трьох синагог (по правді кажучи їх не бачив).

Костел Пресвятої Трійці спорудили та освятили у 2 пол. XVII ст. на кошти Стадницьких. Після 2-ї Світової війни початково замінений на церкву, а після 1949 р. військовий магазин, пізніше колгоспний. В стані руїни повернутий вірним у 1990 р., а згодом відремонтований. Зауважу, костел дуже незручно нормально фотографувати.

Церква Св. Духа, 1848-1852 рр. — пам’ятка архітеткури місцевого значення.

4.Вороблячин. Розташоване поблизу р. Рибної, за 23 км на північ від Яворова. Перша писемна згадка про село з 1531 р. Неподалік села знаходиться городище X — поч. XI ст., розміщене за 3 км на пн. сх. від Немирова. Друге городище XII-XIV ст. знаходиться на віддалі 5 км на пд. сх. від села в урочищі Воротня.

В селі на сьогодні є цікавої архітектури мурований храм Преображення Господнього, 1929 р., збудований за проектом А. Лушпинського. Біля храму є дерев’яна дзвіниця з XVIII ст. (пам’ятка місцевого значення). А от пам’ятка національного значення — дерев’яна церква 1662 р. тепер є окрасою Київського скансену.

5.Руда-Обединська (Жовківський р-н). Каплиця, очевидно, що нова.

6.Потелич (Жовківський район). Давньоруське поселення Потелич (Телич) уперше згадується у 1223 р. У 1425 р. тут було засновано католицьку парафію, а 1498 р. Потелич отримав магдебурзьке право. В селі є кілька цікавих пам’яток, з огляду на автоподорож, презентую найцікавіші. Це перш за все, одна з найгарніших і найстаріших дерев’яних церков України — Святодухівська церква (1502 р.), одна із найстаріших на Галичині. Збудована коштом місцевого гончарського цеху на місці старішої церкви, що згоріла в часи татарської навали. Святиня була перебудована в 1736 р., а в 1970-1972 рр. грунтовно відреставрована.

Варта уваги ще одна цікава пам’ятка — костел з сер. XIX ст.

7.Середкевичі. Нашу подорож завершуєм в Середкевичах (дорогою назад на Немирів), де оглядаєм три цікаві пам’ятки: Успенську церкву з 1893 р., старий цвинтар і каплицю-усипальниця родини Скибневських з 2 пол. XIX ст. Всі вище згадані пам’ятки розташовані недалеко одна від одної.

Каплиця-усипальниця

Успенська церква

Старий цвинтар

Повертаємся звідки і почали — до села Колониці, через Немирів, проїжджаючи відомий курорт що розкинувся вглиб лісу.

8.Колониці. На північ від села є велике озеро, яке нагадує мені Янівський став, в цьому ж районі.

В селі є нова мурована православна церква.

Мальовничий захід сонця на мальовничому Розточчі.

Розточчя — цікава місцевість, яка вражає перш за все своєю природою.

P/S. Особлива подяка моєму двоюрідному братові Андрію що повозив мене по цих місцях.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*