По той бік Стрия

1.Підгірці. Поселення розташоване за 8 км на схід від Стрия. Перша писемна згадка з 1465 р. Село Підгірці було спочатку, напевне, королівською власністю. Першим власником села був князь Ю.О. Яблоновський (1711-1777 рр.) Після Яблоновських Підгірці багаторазово змінювали власників. На поч. 19 ст. перейшло у власність Бруніцьких, які володіли ним до 1939 р. У 2 пол. 19 ст. на місці давнього оборонного замку (поява якого можлива в 1 пол. 17 ст.) Бруніцькими було зведено палац та закладено парк.

На зламі XVIII-ХІХ століть палац перетворився в напівруїну (за Р. Афтаназі). Бруницьки, купивши маєток, зберегли все те, що залишилося від первісної будівлі, але при обох її бічних фасадах добудували нові крила. Менше всього змін пережив головний південний фасад. При новому крилі східного фасаду з’явилися дві кутові вежі. Ще одна вежа, кругла в плані, прикрашала північний бік західного крила. Внутрішній устрій старої садиби новогрудського воєводи був колись дуже розкішним. Про це свідчили збережені до 1939 р. численні фрагменти: обрамлення вікон, карнізи, герби і орнаментальна різьба. Під час відбудови всі ці релікти було знищено. Головний вхід як і раніше розміщався на головному фасаді, але був позбавлений давнього порталу. До 1914 р. палац в Підгірцях був стильно оздоблений. Під час світової війни палац було сильно пошкоджено, згорів його дах, більша частина колекцій була знищена. Давній замочок (так ще називають палац у Підгірцях) до нашого часу дійшов з великими змінами внаслідок багаторазових перебудов. На сьогодні будівля стоїть пусткою і перебуває в стані руїни.

В центральній частині Підгірців збереглася дерев’яна церква Зіслання Святого Духа і її дзвіниця 1810 (1824) року. Пам’ятка архітектури національного значення.

Від Підгірців рухаємося польовою дорогою (бл. 4 км) до села Стрілків.

2.Стрілків. Село Стрілків розташоване за 5 км на південний схід від Стрия. Перша писемна згадка сягає 1482 р. Було у приватній власності. З 19 ст. і до 1939 р. Стрілків знаходилося в руках родини Бруницьких. В селі до сьогодні збереглася одна з гонтових церков Львівщини, пам’ятка архітектури національного значення Миколаївська церква з 1650 р.

Церква типового галицького стилю — трьохзрубна, одноверха. Цікаво, що використовується лише кілька разів на рік (вірні використовують новий мурований храм). Це можна було оцінити по неприбраності подвір’я. Але все ж стрілківська церква вражає своєю красою — її варто побачити.

3.Бережниця. Перша писемна згадка походить з 1670 р. В 17 ст. село переходило з рук в руки. Родина Бруніцьких на поч. 20 ст. звела на північній околиці села палацово-парковий ансамбль (садибу-резиденцію), де в радянський період була психіатрична лікарня, а тепер — комплекс, придбаний у власність з метою подальшого пристосування під відпочинкову базу (таке я вичитав у Пшика). Насправді, нічого там не робиться палацово-парковий ансамбль перебуває у занепаді…на жаль.

Будівлі палацово-паркового комлексу, а це: садиба-резиденція Бруніцьких поч. 20 ст., флігель і конюшня + дерев’яна церква є пам’ятками архітектьури місцевого значення.

Палацові будівлі розташовані посеред парку що був закладений в 19 ст. Він був створений при заміському палаці (у складі садиби-фільварку).

На краю села знаходиться дерев’яний храм св. Параскеви 1848 р., а біля нього нова мурована церква.

Назад дорогою до Стрия зафіксували ще дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці 1905 р. в селі Слобідка.

В плані римо-католицьких святинь (чи то діючих чи покинутих чи перебудованих) ця подорож доробку не принесла. Навіть на стрийському цвинтарі старої каплички немає. Схоже Стрийщина не край костелів.

Стрийський цвинтар

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*