Магерів

Старий водяний млин у Магерові

На околиці місцевого парку, поблизу ринку, стоїть костел Святої Трійці 1845 р. На сьогодні святиня перебуває в покинутому стані. Костел являє собою масивну будівлю в плані хреста з 5-гранним замкнутим трансептом і вівтарем, до якого прилягають дві захристії.

Вид збоку

Всередині — пусто і біло…

Новий мурований храм в Магерові

Недалеко ринку знаходиться також неовізантійська церква св. влкм. Юрія збудована в 1908-1914 рр.

На занедбаному католицькому цвинтарі в західній частині селища стоїть каплиця Святої Трійці з 2 пол. 19 ст. Святиня використовується місцевими вірними РКЦ.

Старий надгробок ангела на цвинтарі в Магерові

Монастирок-Заглина

Капличка над джерелом в центрі села

Каплицю св. Йосафата з 1924 р. сьогодні можна побачити на церковному подвір’ї храму Успення Пресвятої Богородиці у Монастирку, куди її перенесли у 1967 р., щоб уберегти від руйнації в атеїстичні часи.

Каплиця свщнм. Йосафата 1924 р. на церковному подвір’ї в Монастирку

Успенська церква, 19 ст. Вид з дзвіниці

На Монастирській горі, за свідченням архівних документів та літописів, у 15-16 ст. був монастир біглих оо. Василіян (від нього у Монастирку залишилась лише частина муру). На місці монастиря у 1784 р. побудували церкву. Вона згоріла, як і наступна відбудована, під час 2 Світової війни. Сьогоднішня церква Успіння Пресвятої Богородиці у Монастирку — історично третя. Від найпершої лишилася лише дзвіниця.

Могила письменника Леся Мартовича

На відстані бл. 5 км від Монастирка в лісі знаходиться чудотворне джерело відоме своїми цілющими властивостями (присілок Заглина разом зі Святим джерелом Пресвятої Діви Марії належить до с. Монастирок). У цьому святому місці де в давнину жив аскет, подвижник і богомолець, монах-самітник, якого в народі називали «Самець». До нього постійно приходили люди і кожному він допомагав в здоров’ї зіллям, молитвою та словом.

 

Минуло багато часу та пам’ять про монаха-подвижника жила в народі. Одного осіннього, теплого дня незряча дівчина Маруся молилася біля древнього розлогого бука (який ріс там, де зараз св. хрест між св. каплицею і св. джерелом) і сталося велике диво: дівчині з’явилася Пресвята Богородиця. Коли прийшли люди і немало з них сумнівалися в словах дівчини, Свята Небесна Цариця знову з’явилася Марусі. Дівчина розгорнула рукою землю і сталося чудо: почало бити святе Джерело, біля якого почали відбуватися чудесні зцілення.

 

Через деякий час біля св. Джерела отримала оздоровлення і зцілення незряча донька місцевого пана, яку не могли вилікувати найкращі лікарі світу, тоді пан подарував громаді села Монастирок землю, на якій відбувалися чудесні зцілення. Люди швидко відмежували подаровану землю викопаним ровом, який зберігся до наших днів.

 

У 1871 р. селяни власними пожертвами збудували св. каплицю Положення Пояса Пресвятої Богородиці. Але в другій половині двадцятого століття її неодноразово руйнували, але за одну ніч каплицю відновлювали вірні.

 

У 1989 р. на тому ж місці, всупереч різним перешкодам влади безбожного часу, збудована сучасна каплиця. Тут регулярно відбуваються Богослужіння і прощі (у травні), створено Марійський духовний центр який тепер розвивається під опікою греко-католицьких монахів Редемптористів.

Каплиця Положення Пояса Пресвятої Богородиці

Святе Джерело Пресвятої Діви Марії знаходиться на межі 4-ох парафій — православна і 3 католицькі (охоплюють села Монастирок, Середкевичі, Старе Село, Потелич). Слід зазначити, що вода джерела у будь-яку пору року одинаково холодна, крижана (температура води не перевищує двох градусів вище нуля навіть улітку). Воду зі Святого джерела також неможливо ні випити, ні вичерпати, бо століттями воно б’є і не міліє. 

Святе джерело з купіллю і місце появи Богородиці в Заглині

Кременець

Дерев’яна церква Воздвиження Чесного Хреста (19 ст.) (пам’ятка архітектури місцевого значення):

Інтер’єр храму

Придорожня каплиця (19 ст.) (пам’ятка архітектури місцевого значення):

Богоявленський монастир (косте+дзвіниця і корпус келій) (1760-ті рр.) (пам’ятка архітектури національного значення):

Монастирська дзвіниця, поч. 20 ст.

Вид на монастир із гори Бона (Замкової гори)

Замок (руїни), (9-16 ст.) (пам’ятка архітектури національного значення):

Вид на замок з вулиці Шевченка

В’їздна брама

Краєвид із Замкової гори

Ансамбль колегіуму (1731-1743 рр.) (пам’ятка архітектури національного значення):

Костел Св. Ігнатія Лойоли

Всередині костелу

Вид на святиню із Замкової гори

Францисканський монастир (1636 р.) з собором Св. Миколи (1636-1832 рр.) (пам’ятка архітектури національного значення):

Костел Св. Станіслава (1853 р.) (пам’ятка архітектури місцевого значення):

Всередині

Інші архітектурні споруди міста:

Музична школа (19 ст.) (пам’ятка архітектури місцевого значення):

Пошта (?) (поч. 20 ст.) (пам’ятка архітектури місцевого значення):

Мурована церква на околицях міста (вид із Замкової гори):