Поїздка на відпуст в околиці Жовкви

Жовкву я завжди високо оцінював за високоархітектурні шедеври міста, та й сам район досить пам’ятковий. Фактично в районі відвідав за часи навчання на географічному майже всі цікавинки. Але було одне місце, куди моя нога ще не ступала, та власне, ця поїздка оцінювалася швидше як відпочинкова, а ніж пошук чогось нового.

Ранковою маршруткою Львів-Червоноград дістався я до хутора Оплітна, що розташований на відстані 2 км (як їхати на Червоноград) від Жовкви. Власне, цей невеличкий хутірець мав стати місцем проведення відпусту, як пише у своїй книзі «На руках Марії» отець Йосиф Будай, що його проводять отці Василіяни з жовківського монастиря.

Признаюсь, чесно кажучи мало сподівався що відпуст буде, адже був вівторок, хоча отець Йосиф вказує дату «15 липня», тож вибір був між Оплітною і Раковцем. Оскільки, в Раковці не раз бував, тож хотілось чогось невідомого.

Знайшовши місцевий храм Положення Ризи Пресвятої Богородиці, я його зафіксував і помолився і на тому все. Очевидно, відпуст перенесли на неділю. Але мене, це ані наскільки не розчарувало, адже пригадав старі добрі часи, як подорожував з друзями по селах Галичини, тож за сонячної прекрасної погоди вирішив пройтися пішки до Жовкви.

В Жовкві вперше побував 13 жовтня 2007 року, була це друга поїздка з офіційного туристичного дослідження Галичини. Враження: місто змінилось. Хоч памятки залишились ті самі, але саме місто стало — комфортнішим і симпатичнішим. Відвідавши місцевий Василіянський монастир і посидівши на лавочці в центрі міста, пригадав що біля Жовкви є два села де я ніколи не був — Сопошин і Мацошин.

Оцінивши відстань на карті, вирішив «пройтися» і не пожалів, адже окрім гарної фігурки Пресвятого Христового Серця (на Жовківщині культ цей дуже розвинутий) побачив два муровані храми. Повернувшись в містечко, пригадав що не був ще в Зіболках, де як пам’ятав є покинута римо-католицька каплиця, дослідженням яких я приділяв і приділяю особливу увагу. Але сил і бажання їхати на Зіболки — не було, іншого разу… Залишались два варіанти: чекати до вечірньої Літургії в Жовкві або їхати на Львів. Обравши другий варіант, я був задоволений проведеним часом, адже провів його з користю для душі і тіла. Далі фотозвіт…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кривчиці і околиці

Село Кривчичі належать до найстарших сіл під Львовом, тут збирався купецький караван, що їхав на схід; дорога йшла через Лисиничі на Глиняни й далі.

Храм Вознесіння Господнього роботи архітектора Бернарда Меретина. У 1912 році перебудований на церкву. Вул. Старознесенська, 23.

За іншими даними ця церква збудована в 1901 році, архітектор Нагірний. Побудували її на місці іншої — дерев’яної церкви, що стояла тут з XVI ст.

«Цегляний, в плані має форму подовженого прямокутника без яскраво вираженої вівтарної частини, до якої з півночі примикає приміщення. В інтер’єрі простір нефа розчленований на три прясла, перекриті хрестовими зведеннями. Головний фасад розчленований пілястрами іонічного ордера, що підтримують розвинутий карниз, і завершений характерним барочним фронтоном з декоративними кам’яними вазами. Площини бічних фасадів розбиті на так звані дзеркала, в яких розміщуються. Притвор декорований тосканськими пілястрами і фронтоном, що повторює форму завершення головного фасаду. На гребені даху встановлена витончена сигнатура. На стінах і зведеннях монументальний живопис 1912 р. По характеру архітектури пам’ятник відноситься до групи провінційних культових будівель, що будувалися під впливом творчості відомих львівських архітекторів». (Джерело — http://www.dlab.com.ua/ ).

Монастир священомученика Йосафата, сестер йосафаток, УГКЦ. Адреса: вул. Заклинських, 18. (фото Карвацький Р.)

Кривчиці, костьол Воздвиження Святого Хреста, 1930-ті роки (зараз церква Різдва Пресвятої Богородиці УАПЦ).

Греко-католицька церква-вежа св. Пророка Іллі, XVIІ ст. — збудована із решток оборонної вежі ХІІІ ст, на фундаменті давньоруської церкви ХІІІ ст, на місці давнього капища Перуну. Унікальний храм!


Храм св. Апостола і Євангелиста Луки (УПЦ КП). Вул. Тракт Глинянський, 163.

Каплиця св. Апостола Андрія Первозваного (УАПЦ). Вул. Тракт Глинянський, 147 а.

Нова церква у Кривчицях.

Монастир і каплиця св. Миколая Згромадження сс. Пресвятої Родини. Вул. Яловець, 15.

Храм Матері Божої Остробрамської отців салезіян, 1938 рік. Зараз використовується як греко-католицька церква Покрови Пресвятої Богородиці.

Інтер’єр храму.